جایگاه زبان ترکی و سایر زبانها

یک گزارشی دروغین و بی​پایه‌ی دیگر!

پاسخ از: Arzt Ali Dvstzadh

پیوند به مقاله کامل زبان پارسی و دروغهای پان ترکیست ها

مقاله ی جعلی در کرکوک نت( Offizielle Website der irakischen Turkmenen) Und eine Reihe von Websites, die illegale Förderung aufgeführt: نشانی مقاله ی دروغزن

همچنین بنگرید به Dari persischen Wurzeln und Lügen Pan Türken

یکی از پان​ترکیستها میگوید:

کلیه ی اطلاعات زیراز موسسه ی ائی. Ich habe. تی و آ. Ich habe. T, die in Europa und Amerika ist prominentesten Linguisten unter Management geführt, wurde jedes Jahr veröffentlicht und nur sehr wenige Berichte über die Sprache und allen Sprachstandards von Regierungsstellen, die noch nicht bekannt sind. به اطلاعات استخراجی از این موسسات توجه کنید:
۱۹% کلمات انگلیسی از زبان ترکی گرفته شده است.
۹۲% کلمات فارسی از عربی و ترکی گرفته شده و مابقی بدون هیچ فرمولی تولید شده اند.
۲% کلمات ترکی از ایتالیایی، فرانسوی و انگلیسی گرفته شده است.
در هیچ یک از زبانهای بین المللی لغتی از زبان فارسی وجود ندارد.
۳۹% کلمات ایتالیایی، ۱۷% کلمات آلمانی و ۹% کلمات فرانسوی از زبان ترکی گرفته شده است.
۱۰۰% کلمات ترکی ریشه ی اصلی دارند.
۱۰۰% کلمات انگلیسی، آلمانی ، فرانسوی و ترکی دارای عمق ریخت شناسی هستند.
۸۳% کلمات انگلیسی ریشه ی اصلی دارند.
جملات ترکی ۲% ابهام جمله ای ایجاد می کنند.(یعنی اگر یک خارجی زبان ترکی را از روی کتاب یاد بگیرد، پس از ورود به یک کشور ترک زبان مشکلی نخواهد داشت.)
جملات انگلیسی نیم درصد و جملات فرانسوی تقریبا ۱% ابهام تولید می کنند.
جملات فارسی ۶۷% ابهام تولید می کنند.(Das ist ein Ausländer, der Farsi gelernt, Iran kann kaum sprechen oder verstehen persischen Wörtern, es sei denn die Gemeinde ist seit langem empirisch gewesen zu erfahren, ) که این برای یک زبان ضعف نسبتا بزرگی است.
جملات عربی ۸ تا ۹% ابهام تولید می کنند.
معکوس پذیری(ترجمه ی کامپیوتری) کلیه ی زبانها به جز زبانهای عربی و فارسی امکان پذیر بوده و برای عربی خطای موردی ۴۵% و برای فارسی ۱۰۰% است. یعنی زبان فارسی را نمی توان با فرمولهای زبان شناسی به زبان دیگری تبدیل کرد.
زبان ترکی را شاهکار زبان معرفی کرده اند که برای ساخت آن از فرمولهای بسیار پیچیده ای استفاده شده است. خانم “نیکیتا هایدن” متخصص و زبان شناس مشهور آلمانی در موسسه ی اروپایی ((یورو توم)) گفته است: "Der Mann war dann in der Lage, die Sprache und die Sprache, die durch die Ausländer oder seine Propheten Gottes Wort Kommunikation produzieren die höchste.
هم اینک زبان ترکی در بیشتر پروژه های بین المللی جا باز کرده است. به مطالب زیر که برگرفته از مجله ی New science چاپ آمریکا و مجله ی International Languages
چاپ آلمان است، توجه نمایید:
– Alle Wettersatelliten und militärischen Informationen in Englisch, Französisch und Türkisch sendet Basen.
– Die anspruchsvollste Computerplattformen OS2 / 8, und die meisten gewöhnlichen Fenstern türkische Sprache als Grundnorm Fnvtyky haben.
– Alle Informationen aus dem Radar zu 3 Sprachen übertragen: Deutsch, Englisch, Französisch und Türkisch Rundfunksignale.
– Alle elektronischen Ayvnyky Sysstm von Verkehrsflugzeugen von 1996 zu den 3 Sprachen: Deutsch, Englisch, Französisch und Türkisch in Amerika sind mit Boeing-Werk ausgestattet.
کلیه ی سیستم ها و سامانه های جنگنده ی قرن ۲۱ “جی- اس- اف” که به تعداد هفت هزار فروند در حال تولید است، به ۲ زبان انگلیسی و ترکی طراحی شده اند.
همه ی این مطالب نشان دهنده ی استاندارد بودن و بین المللی شدن و اهمیت ژئوپولیتیکی زبان ترکی است. متاسفانه زبان رسمی ما(Persisch(Fnvlvjykal keine Regel und eine einzige dynamische folgen. اما زبان ترکی با در نظر گرفتن تمام وجوه به عنوان سومین زبان زنده ی دنیا شناخته شده است، طی یک دستورالعمل اجرایی در تاریخ مه ۱۹۹۲ رسما از طریق همین موسسات به سازمان بین المللی یونسکو اعلام شده که زبان ترکی در کلیه ی دانشگاهها و دبیرستانهای اروپا و آمریکا جزو درسهای رسمی شود و این مسئله هم اکنون در کلیه ی دانشگاههای اروپا و دانشگاههای مطرح آمریکا اجرا شده و دومین زبانی است که در حال تهیه ی تافل مهندسی دانشگاهی برای آن هستند. اما زبان فارسی رتبه ی ۲۶۱ را به خود اختصاص داده است آن هم نه به عنوان زبان، بلکه به عنوان لهجه که این زبان را با ساختاری که بتوان جمله سازی مفهومی ایجاد کند، شناخته اندو و اگر روی این مسئله کار جدی نشود، در یادگیری مثلا زبان انگلیسی، ترکی یا فرانسوی مشکل عمده ای ایجاد کرده و می کند و می بینیم که فارسی زبانان برای یادگیری زبان انگلیسی با مشکل عمده ای مواجه هستند، ولی ترک زبانان با مشکل یادگیری و تلفظ مواجه نیستند. این مسئله به رفتارهای مغز انسان برمی گردد که خود دارای بحثهای دامنه داری است و اینکه بسیاری از جملات فارسی بر اساس عادت شکل گرفته اند نه براساس فرمول ساخت و با این وضعیت فرمول پذیری آن امکان ندارد

هرچند این خبر ساختگی نشانگر عمق ناراستی و دروغگویی مکتب پان​ترکیسم است ولی افسوس که این خبر دروغین را پان​ترکیستها در مکانهای مختلف گسترش میدهند.

نخست هر سندی باید مرجع درست داشته باشد. Beispielsweise,:

کلیه ی اطلاعات زیراز موسسه ی ائی. Ich habe. تی و آ. Ich habe. تی که در اروپا و آمریکا واقع شده

چنین موسسه​ای EMT و AMT معنیشان چه هست؟ در هر مقاله علمی اگر فرنامی(اکرونمی) بکار رود اول آن فرنام را معرفی میکنند. این سازمانها در کجای آمریکا و اروپا واقع شدند؟ در چه زمانی چنین اطلاعاتی (البته دروغ پان​ترکیستها زیرا هیچ کسی که عقل داشته باشد سخنان پوچ پان​ترکیستانه نمیزند) را چاپ کردند؟ نام این موسسه چیست؟

چرا پان​ترکیستها این همه دروغ میگویند؟

پس این اولین دروغ مقاله است که نمیتواند حتی نام و نشان درست حسابی برای دروغهای خود بتراشد.

۱۹% کلمات انگلیسی از زبان ترکی گرفته شده است.

این یک دروغ است. بقدری سخیف است که نیاز به پاسخ ندارد! یعنی یکی از پنج لغت انگلیسی از ترکی است!

“- ۹۲% کلمات فارسی از عربی و ترکی گرفته شده و مابقی بدون هیچ فرمولی تولید شده اند.

این هم یک دروغ شاخ​دار دیگر پان​ترکیستها است. Zum Beispiel, wenn man spürt das epische persischen schaue in den Masnavi von Rumi und Hafez Darabnamh Grshaspnamh zu fünf Schatzmilitärgeschichte Enzyklopädie Alai Blmy Ibn Sina und sehen sie nie jactitation. در رابطه با واژگان وام​گرفته تازی و ترکی (که در رابطه با ترکی بسیار درصد آن کم است) بیشتر خواهیم نوشت. روشن هم نیست که منظور این افراد از “Türkisch” چیست. زیرا زبانشناسان خانواده آلتایی را شناسایی کردند که زبانهای تورکیک (و نه زبان بلکه زبانها) در آن قرار دارند. Unter der uigurischen Sprache und Sprachen Tvrkyk und Kazakhy Avzbky und Yakutat und kirgisischer Sprache und Sprachen der alten osmanischen Joghataii Qfqchaq und Oghouz zitiert. البته در ایران اگر میگوییم زبان ترکی منظور زبان ترکی آذربایجان است که خارجیها به آن “آذری” و “آذری تورکیک” و “آذربایجانی تورکیکمیگویند. اما در جهان علم منظورترکی استنابولی” است. پس اینها زمانیکه میگویند “Türkisch” هیچ منظورشان روشن نیست و به دروغ نیز ادعا میکنند که زبان ایغوری و ترکی استانبولی یکی هست. در حالیکه زمانیکه سران مملکتهای تورکیک (اوزبکستان و ترکمنستان و آران/شروان و ترکیه و کازاخستان و قرقیزستان) گرد هم برای همایشهای سالانه جمع میشوند زبان روسی و انگلیسی را برای زبان مشترک و رابطه​ساز بکار میبرند. Hier gehen wir davon aus, dass der Autor des Textes ist falsch und Selbst Linguisten nie türkisch türkische Sprache gemeint, wie Uiguren, einer nicht.

۳۹% کلمات ایتالیایی، ۱۷% کلمات آلمانی و ۹% کلمات فرانسوی از زبان ترکی گرفته شده است.
Obwohl diese Nachricht ist die Unwahrheit hergestellt und liegt in einer Tiefe Marker Panturkismus Schule, aber ach, diese falschen Berichte gefördert werden pan-türkischen. Welche vernünftige Mensch könnte solche absurden Selbst Btrashd sagen, und dann geben wir es an die Gemeinde! گویا زبان ایتالیایی که بازمانده زبان لاتین است و هیچ نفوذی از ترکی ندیده است را اینها هدف خوبی قرار دادند! زیرا کسی در ایران کم و بیش چیزی از این زبان نمی‌داند ولی جنس ایتالیایی مشهور است. تنها کافی است که به چند صفحه لغتنامه زبان ایتالیایی بنگریم تا دروغهای پان​ترکیستها آشکار شود.

“- ۱۰۰% کلمات انگلیسی، آلمانی ، فرانسوی و ترکی دارای عمق ریخت شناسی هستند.
باز اینجا دروغنویسی آشکار است. ایشان ادعا میکنند که زبان “Persisch” و “Arabisch” فاقدعمق ریخت​شناسی “(منظورش روشن نیست از این ترکیبات) هستند ولی از طرف دیگر ادعا میکنند زبان ترکی دارایعمق ریخت​شناسی” هست! این متن پان​ترکیستها چون خودساخته و خودبافته و دروغ است ناسازگاری در آن دیده میشود.

“- جملات ترکی ۲% ابهام جمله ای ایجاد می کنند.(یعنی اگر یک خارجی زبان ترکی را از روی کتاب یاد بگیرد، پس از ورود به یک کشور ترک زبان مشکلی نخواهد داشت.)
جملات انگلیسی نیم درصد و جملات فرانسوی تقریبا ۱% ابهام تولید می کنند.
جملات فارسی ۶۷% ابهام تولید می کنند.(Das ist ein Ausländer, der Farsi gelernt, Iran kann kaum sprechen oder verstehen persischen Wörtern, es sei denn die Gemeinde ist seit langem empirisch gewesen zu erfahren, ) که این برای یک زبان ضعف نسبتا بزرگی است.
جملات عربی ۸ تا ۹% ابهام تولید می کنند.
معکوس پذیری(ترجمه ی کامپیوتری) کلیه ی زبانها به جز زبانهای عربی و فارسی امکان پذیر بوده و برای عربی خطای موردی ۴۵% و برای فارسی ۱۰۰% است. یعنی زبان فارسی را نمی توان با فرمولهای زبان شناسی به زبان دیگری تبدیل کرد.

باز اینجا دروغها بیشتر آشکار میشود. زیرا زبانهای ترکی و نه زبان ترکی وجود دارد. کشورهایی وجود دارند که زبانهای آلتایی تورکیک را سخن میگویند و نه زبانی به نام “Truthahn”. زیرا زبان “Truthahn” بدون هیچ پسوند و پیشوند در علم زبانشناسی امروز به زبان ترکی استانبولی برمیگردد. و این زبان در واقع یک زبان جعل​شده با انبوه واژگان بدون ریشه میباشد. در پیوست مقاله نشان خواهیم داد که واژگان جعلی و بی‌ریشه تنها بخاطر تعصب نژادی در این زبان فراوانند. برخلاف ادعای پوچ پان​ترکیستها امروز ترجمه​گر برای همه زبانهای مهم جهان (و البته زبان فارسی) وجود دارد و در کل در تمامی این ترجمه​گرها حتی از فرانسه به انگلیسی و برعکس ابهام دارند. In der Tat, auch ohne semantische Übersetzungssprache wird immer ein wenig verwirrend, und so kann nie Rumi oder Hafis oder Ferdowsis übersetzt oder Shykspyr und Milton usw.. در کل ولی ساختن این آمارهای دروغین و آن نسبت دادن به یک سازمان دروغین دیگر نشانگر پریشان​گویی و عمق پست​فکری پیروان مکتب پان​ترکیسم است.

زبان ترکی را شاهکار زبان معرفی کرده اند که برای ساخت آن از فرمولهای بسیار پیچیده ای استفاده شده است. خانم “نیکیتا هایدن” متخصص و زبان شناس مشهور آلمانی در موسسه ی اروپایی ((یورو توم)) گفته است: ” انسان در آن زمان قادر به تولید این زبان نبوده و موجودات فضایی این زبانم را خلق کرده و یا خداوند به پیامبران خود عالیترین کلام ارتباطی را داده است.”

هرچی در اینترنت و گوگل گشتیم هیچ نام و نشانی زبانشناسی به این نام در دانشگاهی متعبر ندیدیم. اصولا یکمتخصص و زبانشناسامروزی چنین حرفهای خنده‌آوری و لاغی را نیمزند و ناچار مکتب دروغ​باف و دروغ​نویس پان​ترکیسم برای تلقین برتر بودنزبان و فرهنگ ترکانبه چنین دروغهایی چنگ می‌زند.

Alle Informationen aus dem Radar zu 3 Sprachen übertragen: Deutsch, Englisch, Französisch und Türkisch Rundfunksignale.

اینجا نیز تاریخ​بافان دروغگاه پان​ترکیسم پریشان​گویی را به حد اعلا بردند. زیرا رادار کاربردش همان جستن یک هدف و سرعت آن است! بنابراین موج​هایی هم که ارسال میکند موج​​های الترومگنتیسی خاص برای جستن هدف است و نه موجهای آوایی که بخواهندعلایم پخشکنند! Folgen Sie dem Radar, um ein Flugzeug für die türkische Flugzeuge Nmyfrstd!

“. اما زبان فارسی رتبه ی ۲۶۱ را به خود اختصاص داده است آن هم نه به عنوان زبان، بلکه به عنوان لهجه که این زبان را با ساختاری که بتوان جمله سازی مفهومی ایجاد کند”

Warum die Lüge erzählen und Schreiben im Rahmen der pan-türkischen Anhänger Trkysy Bhdy Selbst Pfanne die persische Geschichte Dialekt erreicht hat Khnsh wollen, eine andere Sprache der Welt zu präsentieren. روشن نیست که کدام تازی​زبان این بیت را درمی​یابد:

به نام خداوند جان و خرد

کزین اندیشه برتر برنگذرد

بنابراین یک اخبار دروغ جعل کردن، و سپس آن را به سازمانهای بی​نام و نشانمعتبرربط دادن، باز یک نمونه دیگر از دروغهای پان​ترکیستها است. یکیشان در مجله‌ی امید زنجان ادعا مکیند فارسی گویش ۳۳‌مین تازی است و دیگری حالا ادعا میکند ۲۶۱٫٫

در نهایت در رابطه با این خبر دروغین اجازه بدهید این گونه بگوییم. به قول این مقاله: اگر ترکی نبود، یک پنجم زبان انگلیسی و دو پنجم زبان ایتالیایی حذف می‌شد!! Ich wünsche dem Autor von diesem Satz Jnvnasa, Referenz mindestens eine europaweite Forschung würde uns vorstellen Ltyfvar und unbegründete Ansprüche, wie Drchar Überraschung und Panturkismus Bykhrdy Überzeugungen lesen Nmyshdym!

در همین ارتباط :

امید زنجان و زبان فارسی لهجه سی و سوم زبان عربی

Dari persischen Wurzeln und Lügen Pan Türken

 

 

۱۶ پاسخ به جایگاه زبان ترکی و سایر زبانها

 • hadi says:

  Ake Stimmung Sie die richtigen Worte in der persischen Sprache sagen kann, ist Türkisch, finden Knbd und dann behaupten, dass Sie Knbd verlor die türkische Sprache konstituiert
  به عنوان مثال من یکی از کلمات ترکی که در لهجه فارسی وجود دارد را برای شما عرض میکنم
  بشقاب = بش + فاب = ضرف خالی
  که همانند این کلمات بسیار در فارسی مشاهده میشود
  همه کلمات لهجه فارسی یا منشا عربی دارد یا ترکی

 • […] «دوقتور توحید ملکزاده دیلمقانی» در نوشته ای با عنوان «جایگاه زبان ترکی و سایر زبانها» که سایت دولتی ترکمنهای عراق (Kirkuk Note ) و چندین وبسایت […]

 • پبام says:

  Die meisten fehlerhaften Web wertvollsten türkischen Akzent in dieser Welt, die keinen menschlichen benötigen Vagrpayh Vasalt jemals gefunden, weil die lateinische Schrift in der Türkei Türkische Mynvysndchra Wenn Sie einen Film in den Film Mtnfrmyshvy hören

 • پبام says:

  من از چندترک زبان شنیدم که زبان ترکی درسازمان ملل بعنوان زبان دوم جهان شناخته شده است وزبان فارسی اصلا غلط است وبدرد نمی خورد ولی زبان ترکی خیلی قوی است . حالا اگر ترک زبانی این مطلب را میخواند این ادعارا بطور علمی ثابت کند وبگوید که شما به زبان ترکی چگونه میفهمید وصحبت میکنید که قوی ترازفارسی است که فارسی با این همه شاعرونویسنده و تاریخ حریف زبان شما نمیشوند وتازه دانشمندان شما کجاهستند که ما آنهارا نمی شناسیم ومعروف نیستند ودرطول تاریخ کجاست آن تالیفاتشان ودانشمندان آنها کجاهستند وچه کسانی بودند که ما آنها را نمی شناسیم چگونه است که همه ترک زبان های تبریز تالیفاتشان فارسی است مثل رضا براهنی وخیلی کسان دیگر حتما زبانی قوی تر ازفارسی دانشمندان خودرامی طلبد که خیلی عمق کارکرده باشد وخروجی خوبی هم داده باشند اگر راست میگوئید آنها را معرفی کنید وگرنه این زبان را ترک کنید وازحافظه خود پاک کنید که بدرد نمیخورد

  • arash says:

   golam u berin tarikhe dirine musegie azarbaijan ro bekhunin mifhmin gable in k alef baye arbio farsi nbud ma tu torki sher dashtim
   har tak take in jomelto ba dlilo manteg esbat karde

   • admin says:

    اینطور ادعا به درد همان بلاگهای پان ترکیستی می خورد ,آذرگشنسپ جای این مهملات نیست .
    Persische Sprache ist Tausende von Jahren alt, die gerne, Was nicht von der Antike bis letzten Zeit kommen, und die älteste erhaltene schriftliche Werke der Klassiker der alten sind nicht mehr als drei Jahrhunderten, Türkisch in Iran. اگر ادعایی آن هم به این بزرگی مطرح می شود باید به مرجع معتبر رفرنس بدهید اینکه در تاریخ دیرین آذربایجان نوشته ی محمد تقی زهتابی یا تاریخ موسیقی آذربایجان چه چیزی گفته شده اهمیتی ندارد فضای اینترنت پر شده از این گنده گوییهایی که پان ترکیستها منتشر می کنند

 • Mohammed says:

  دوست عزیز دراین که زبان ترکی کاملتر از فارسی است یا
  کلمات دخیل ترکی در فارسی زیاد است یا نه جای خود ولی اینکه حداقل ۵۰درصد فارسی چه در شعر چه در علم وعربی است مشخص است
  فقط جالب اینجاست که افراد نالایق ن‍ژادپرستی مثل پروفسور حداد عادل! شروع کرده اند برای تغییر کلمات جدید وارده در فارسی مثل ایمیل کلمات خنده داری مثل رایانامه!را جایگذین میکنند تادیگر کلمه ی بیگانه در فارسی باقی نماند!!

 • ایدین says:

  من یک ترک زبان با لحجه آذری هستم
  شما که این همه از شاعر های خودتون دم میزنید و ما هم میشناسیم شما چقدر از شاعر های ترک زبان با لحجه های مختلف میشناسید.
  پس دم از شعر و شاعری فعلن نزنید که بحثش اینجا نیست جونکه نمیدونید.
  اگر جمعیت کشورهای ترک زبان جمع بشن با ترکهای ایران (ترکمن و آذری و …) با تمام فارس زبانهای دنیا اصلا می تونید حرفی بزنید.
  اخه خود ایرانم که هی دم میزنید فارس زبان نمیشه دید
  مثلا جنوب
  غرب یا شمال که میشه گلستان و طالش و اونطرفا
  حرفی برا گفتن ندارید
  دونبالش نگردید

 • بابک says:

  سلام دوستان با کنار گذاشتن تعصب و تفکر نزاد پرستی به کلمات زیر توجه کنید: (اتاقلاریمداکیلاردان) این کلمه یک کلمه ترکی است که به علت ریشه داری وپیوندی بودن از هم جدا نمی شود اگر بخواهیم آنرا به فارس تبدیل کنیم این کلمه به یک جمله تبدیل می شود نگاه کنید:(چیزهایی که در اتاق هایمان هست)که در این جمله اتاق یک کلمه ترکی می باشد که به معنی نشیمنگاه است یا محل نشستن. یا به کلمه دیگری توجه کنید(الولانیر)که اگر معنی کنیم به این جمله تبدیل می شود(آتش اوج میکیرد) که باز دو کلمه آتش و اوج ریشه ترکی دارند آتش یعنی بنداز و باز کن که در زمان قدیم همان طور که می دانیدآتش را از سابیدن سنگ به سنگ به وجود می آوردند و معنی این کلمه تصدیق بر این جریان است و کلمه اوج همخوانواده کلمه اوجا در ترکی به معنی بلند شدن است .وحالا بیایید باهم از میان متن نوشته شده کلماتی که ریشه عربی دارندرا درییاوریم:۱٫سلام ۲٫تعصب ۳٫تفکر۴٫کلمات ۵٫علت ۶٫جمله ۷٫معنی ۸٫تبدیل ۹٫تصدیق ۱۰٫جریان ۱۱٫میان ۱۲٫متن وغیره حالا خودتان اگر انصاف دارید قضاوت کنید ضمنا یادتان نرود عربی زبان مقدس و خدای زبانهاست

  • admin says:

   صرف وجود کلمات عربی در یک زبان آن را عربی نمی کند زبان انگلیسی هشتاد درصد لاتینی است و هیچکس هم آن را با لاتین اشتباه نمی گیرد این مسئله قبلا چند بار در این سایت و در بخش کامنتها توضیح داده شد و اما بهره گیری از کلمات خاص که در زبان دیگر معادلی نداشته نباشد هم لزوما امتیاز محسوب نمی شود در مقاله ی اصلی که پیوندش در بالای صفحه موجود است نمونه ای هم آورده شده

 • yashasn toork
  yashasn toork bayraghlari

 • جواد says:

  سلام
  اگه قصد شما تخریب زبان ترکیه که هیچ
  Sie Zbanyn persischen und türkischen, aserbaidschanischen und türkischen Istanbul Telling Wer über etwas Nmydvnyn Wo ist anders gekommen?
  In der Zwischenzeit, wenn Sie stolz sind, sollten Sie genaue Datum Saltvn 2500 Kia Tarykhv Bkhvnyn sehen sein regieren?
  Ich akzeptiere diese Trksm sich die Dinge im Laufe der Zeit und sie hatten eine leidenschaftliche Seite, aber wenn ich muss sagen, persischen Trkmv beide Wörter Trkyv Farsyv schlechte Zbvnsh Leek. برا مثال من تو زبون مادریم کلماتی دارم که تو زبون فارسی برگردون نداره.
  شما تو کتاب زبان فارسی میگین جای هیچ کلمه عربی تو فارسی نیست در حالیکه بیشترش عربیه.
  شما که هیج اطلاعی از زبان ترکی ندارین نظر ندین خواهشا.
  در ضمن بیشتر شاعرای فارسی ترک بودن:نظامی خاقانی نسیمی شهریار اعتصامی ایرج میرزاو..
  و بهتره یاد اور بشم شهریار بخاطر منظومه حیدر بابای ترکیش معروف شده نه شعرای فارسیش.
  بنده قصد توهین به زبان فارسیو ندارم فقط میگم شما که زبون ترکی بلد نیستین نظر ندین خواهشا. نصف این مملکت ترکن(یا بازم میخواین بگین دروغه؟ برین سایت آمارو ببینین)

 • ارش says:

  شما میاین با این حرفا زبان ترکی رو تخریب کنین اگه از ترکی یه چیزی می فهمیدی بهت ثابت میکردم مثلا یک جمله انگلیسی بنویس اول به زبان فارسی ترجه کن بعد به ترکی که اون موقع متوجه میشی که ۱۹% و یا بیشتر کلمات انگلیسی از ترکی گرفته شده و قبول میکنی که زبان ترکی جزو ۵ زبان رسمی دنیاست که میون اونا سوم هست ولی زبان فارسی فکر نکنم زبان باشه بلکه یک لهجه بیش نیست من قصد توهین به زبان فارسی رو ندارم و فقط دونسته هامو گفتم که حقبقت داره و باید قبول کنین

  • admin says:

   هیچ کس نخواسته ترکی را تخریب کند اما در پاسخ به این اراجیف توقع همراهی نداشته باشید!

   زبان انگلیسی در حدود هشتاد درصد از واژگانش وام گرفته شده و شصت درصد از کل واژگانش و نود درصد واژگان فنی اش ,یونانی و لاتینی است پیشتر این موضوع چند بار در همین سایت مطرح شد. Zwanzig Prozent der türkischen Sprache ist Englisch kann behaupten, die fünf englischen Wort ist ein Wort der türkischen
   http://dictionary.reference.com/help/faq/language/t16.html
   با این احتساب باید گفت زبان انگلیسی مشتمل از ترکی و لاتینی است یعنی بیست درصد ترکی به اضافه ی شصت درصد لاتینی که می شود هشتاد درصد واژگان وام گرفته شده ی این زبان که هیچ عقل سلیمی این مهملات را نمی پذیرد.

   برای نمونه این دو لغت در زبان انگلیسی که در زیرش نوشته شده از زبان پارسی آمده
   http://dictionary.reference.com/browse/khaki?o=100074
   http://dictionary.reference.com/browse/chador

   Origin:
   ۱۶۰۵–۱۵; < Hindi < Persian chaddar, chādur veil, sheet

   Origin:
   ۱۸۵۵–۶۰; < Urdu < Persian khākī dusty, equivalent to khāk dust + -ī suffix of appurtenance

   این هم یک لیست از واژگان پارسی در زبان انگلیسی

   http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_English_words_of_Persian_origin

   Englisch Sprache außer Englisch und Latein aus anderen Sprachen entlehnt, dann bekommen Sie das Ergebnis liegen, nicht zwanzig Prozent der türkischen Drittnenn sind Sie Türkisch und Englisch!! در کدام مسابقه ترکی سومین زبان دنیا شده؟ و روی چه حساب جز پنج زبان رسمی جهان است؟
   پیش از هر چیز زبانی به نام زبان ترکی وجود ندارد که سوم یا پنجم یا صدم باشد. یک گروه زبان هست به نام گروه زبانهای ترکیک که زبان ترکی آذربایجانی و استانبولی هم جز آن هستند و یک زبان نیستند همانطور که یک گروه هم زبان داریم به نام زبانهای ایرانیک که زبان پارسی امروزی ما هم بخشی از آن است
   http://www.britannica.com/EBchecked/topic/609955/Turkic-languages
   http://www.britannica.com/EBchecked/topic/293577/Iranian-languages

   هیچکدام از زبانهای گروه زبانهای ترکیک ,زبان سوم یا پنجم یا دهم جهان نیست در مورد لهجه نبودن زبان فارسی هم که قومگرایان ادعا می کنند, قبلا به اندازه ی کافی در این پایگاه توضیح داده شد

   Einige werden nicht alles, was gefälschte Doktor scheint mit einem Zentner und behauptet, der Grund ist anzunehmen, dass in diesen Tagen die Mode Ethnizismus , Für jede Stammessprache und Ansehen gewinnen ist nicht zu verbessern Zeit zu Zeit kann es funktionieren, aber nur Schande und Skandal in der Ende Sie haben noch keine Ergebnis.

   Leider protestiere ich, dass diese Seite ein schwerer Fall von pan-türkischen Kommentare . پیشتر تصور می کردم اضافه کرذن بخش نظرات در این وبگاه به گسترش آگاهی و رفع سو تفاهم با قومگرایان کمک می کند اما فقط یک مشت جفنگیات است که پان ترکیستها مدام پشت سر هم تکرار می کنند بدون اینکه حتی به خودشان زحمت بدهند پاسخهای قبلی را بخوانند