Ebu Rihan Biruni ve Pan-Türkizm

Pan-Türk medeniyet projesinin en büyük kurbanlarından biri olan İranlı önde gelen bilim adamı Abourehan Baruni Harezmi Olduğunu. هر چند تاكنون تاريخ‌بافان پان ‌تركيست نتوانسته‌اند هيچ گونه مدرك و سندي را در اثبات ادعاي خود مبني بر «ترك تبار» بودن این دانشمند به پیش آرند، ولی در مقابل، ایرانی بودن این دانشمند بزرگ چنان روشن است كه همواره در نزد پژوهشگران بدیهی تلقی شده است.

Ebu Rihan Boruni'nin İranlı olduğunu ve Türk olmadığını ispatlamak için aşağıdaki hususlarla yetineceğiz.:

1) İranoloji ve tarih alanındaki tüm araştırmacıların bildiği gibi, Ebu Rihan Biruni döneminde Harezm sakinlerinin anadili, Harezmi'nin İran-Aryan dilidir ve bu İran dili hakkında daha fazla bilgiyi bu bağlantıdan edinebilirsiniz. .:

http://www.azargoshnasp.net/languages/Khwarazmi/khwarazmimain.htm

2) Ebu Reyhan Biruni, El-Bakiyye adlı kitabında memleketi Harezm halkını anlatıyor.:

ve birNe AYapmak Harezm ve ADoha'nın bir şubesiydiler kısrak

Çevir:

Ve Harezm halkı, onlar Perslerin ahır ağacının bir dalıdır. (İranlılar) هستند.

Bu linkte listelenen Al-Abaqiyah eserlerinin ilgili bölümüne bakın (Sayfa 56):

http://www.azargoshnasp.net/famous/biruni_khwarazmi/biruniatharmardomkhawarzm.pdf

3)

Ebu Rihan el-Biruni de eserlerinde farklı milletlerin aylarını ve takvimlerini incelemiştir.. İran ayları hakkında verdiği bilgiler(Persler, Soğdlular ve Harezmliler) Araplar, İbraniler, Yunanlılar ve Romalılar bile tamamlandı. Ama Türkler, Hintliler, Etiyopyalılar ve Çinliler hakkında.. Onlar yazar:

Ve Hindistan, Çin, Tibet vb. diğer ulusların insanlarına gelince. Türk ve Hazar ve Abyssinia ve Zengian, bu aylardan bazılarının isimlerini bilmeme rağmen, onları tamamen ele alabilmek için bir fırsat bulmayı bekliyorum, çünkü benim izlediğim yolla şüphe ile kesinliği karıştırmak uygun değil. bilinenle bilinmeyen..

(Bu linkte listelenen Al-Abaqiyah eserlerinin ilgili bölümüne bakın(Sayfa 77 Kapalı 65):

http://www.azargoshnasp.net/famous/biruni_khwarazmi/biruniatharmardomkhawarzm.pdf

Yazma sırası

bir cevap Ebu Rihan Biruni ve Pan-Türkizm

  • […] Hemen gittiler, Babak Khorramdin'e gidebilirsiniz. ,Rumi , Askeri, Dış ,زرتشت و حتی رستم !! Kutlamalar ve törenler arasında şunlara dikkat çekmiştir: […]