עמדת השפה הטורקית ושפות נוספות

یک گزارشی دروغین و بی​پایه‌ی دیگر!

پاسخ از: دکتر علی دوستزاده

پیوند به مقاله کامل زبان پارسی و دروغهای پان ترکیست ها

مقاله ی جعلی در کرکوک نت( سایت رسمی ترکمنهای عراق) و تعدادی دیگر از سایتهای مروج پان ترکیسم درج شده: نشانی مقاله ی دروغزن

همچنین بنگرید به דארי פרסיים שורשים ושקרי טורקים פאן

یکی از پان​ترکیستها میگوید:

کلیه ی اطلاعات زیراز موسسه ی ائی. ام. تی و آ. ام. تی که در اروپا و آمریکا واقع شده و تحت مدیریت برجسته ترین زبان شناسان اداره می شود، گرفته شده است و همه ساله گزارشهای زیادی را درباره ی زبانها منتشر می کنند و کلیه ی استانداردهای زبان شناسی از این ادارات که دولتی هستند،اعلام می شود. به اطلاعات استخراجی از این موسسات توجه کنید:
– 19% کلمات انگلیسی از زبان ترکی گرفته شده است.
– 92% کلمات فارسی از عربی و ترکی گرفته شده و مابقی بدون هیچ فرمولی تولید شده اند.
– 2% کلمات ترکی از ایتالیایی، فرانسوی و انگلیسی گرفته شده است.
– در هیچ یک از زبانهای بین المللی لغتی از زبان فارسی وجود ندارد.
– 39% کلمات ایتالیایی، 17% کلمات آلمانی و 9% کلمات فرانسوی از زبان ترکی گرفته شده است.
– 100% کلمات ترکی ریشه ی اصلی دارند.
– 100% کلمات انگلیسی، آلمانی ، فرانسوی و ترکی دارای عمق ریخت شناسی هستند.
– 83% کلمات انگلیسی ریشه ی اصلی دارند.
– משפטים טורקיים 2% הם יוצרים אי בהירות במשפט.(یعنی اگر یک خارجی زبان ترکی را از روی کتاب یاد بگیرد، پس از ورود به یک کشور ترک زبان مشکلی نخواهد داشت.)
– משפטים באנגלית חצי אחוז ומשפטים צרפתיים כמעט 1% הם מייצרים אי בהירות.
– משפטים פרסיים 67% הם מייצרים אי בהירות.(یعنی یک خارجی که فارسی را یاد گرفته، به سختی می تواند در ایران صحبت کرده و یا جملات فارسی را درک کند مگر آنکه مدت زیادی در همان جامعه مانده و به صورت تجربی یاد بگیرد ) که این برای یک زبان ضعف نسبتا بزرگی است.
– משפטים בערבית 8 למעלה 9% הם מייצרים אי בהירות.
– معکوس پذیری(ترجمه ی کامپیوتری) کلیه ی زبانها به جز زبانهای عربی و فارسی امکان پذیر بوده و برای عربی خطای موردی 45% و برای فارسی 100% است. یعنی زبان فارسی را نمی توان با فرمولهای زبان شناسی به زبان دیگری تبدیل کرد.
השפה הטורקית הוצגה כיצירת מופת של השפה, הנעשית באמצעות נוסחאות מורכבות מאוד. גברת "ניקיטה היידן" היא מומחית ובלשנית גרמנית מפורסמת במכון האירופי ((יורו טום)) אמר: ” انسان در آن زمان قادر به تولید این زبان نبوده و موجودات فضایی این زبانم را خلق کرده و یا خداوند به پیامبران خود عالیترین کلام ارتباطی را داده است.
גם עכשיו, השפה הטורקית פינה מקום ברוב הפרויקטים הבינלאומיים. לתוכן הבא שנלקח ממגזין New Science שפורסם באמריקה ובמגזין International Languages
זה מודפס בגרמניה, שימו לב:
کلیه ی ماهواره های هواشناسی و نظامی اطلاعات خود را به زبانهای انگلیسی، فرانسوی و ترکی به پایگاههای زمینی ارسال می کنند.
– מערכת ההפעלה המורכבת ביותר של המחשב os2/8 והחלונות הנפוצים ביותר שמו את השפה הטורקית כסטנדרט הבסיסי הפנוטיפי..
– כל המידע שנשלח מהרדארים של העולם ל 3 הם שידרו שלטים באנגלית, צרפתית וטורקית.
– כל המערכות היוניות והאלקטרוניות של מטוסים מסחריים מאז השנה 1996 ל 3 אנגלית, צרפתית וטורקית מצוידות במפעל בואינג באמריקה.
کلیه ی سیستم ها و سامانه های جنگنده ی قرن 21 “جی- اس- اف” که به تعداد هفت هزار فروند در حال تولید است، به 2 زبان انگلیسی و ترکی طراحی شده اند.
כל החומרים הללו מראים את הסטנדרטיזציה והבינלאומיזציה והחשיבות הגיאופוליטית של השפה הטורקית. למרבה הצער, השפה הרשמית שלנו(פרסיים(از هیچ قاعده ی فنولوجیکال نیز پیروی نمی کند و دارای ساختار تک دینامیکی است. اما زبان ترکی با در نظر گرفتن تمام وجوه به عنوان سومین زبان زنده ی دنیا شناخته شده است، طی یک دستورالعمل اجرایی در تاریخ مه 1992 رسما از طریق همین موسسات به سازمان بین المللی یونسکو اعلام شده که زبان ترکی در کلیه ی دانشگاهها و دبیرستانهای اروپا و آمریکا جزو درسهای رسمی شود و این مسئله هم اکنون در کلیه ی دانشگاههای اروپا و دانشگاههای مطرح آمریکا اجرا شده و دومین زبانی است که در حال تهیه ی تافل مهندسی دانشگاهی برای آن هستند. اما زبان فارسی رتبه ی 261 را به خود اختصاص داده است آن هم نه به عنوان زبان، بلکه به عنوان لهجه که این زبان را با ساختاری که بتوان جمله سازی مفهومی ایجاد کند، شناخته اندو و اگر روی این مسئله کار جدی نشود، در یادگیری مثلا زبان انگلیسی، ترکی یا فرانسوی مشکل عمده ای ایجاد کرده و می کند و می بینیم که فارسی زبانان برای یادگیری زبان انگلیسی با مشکل عمده ای مواجه هستند، ولی ترک زبانان با مشکل یادگیری و تلفظ مواجه نیستند. این مسئله به رفتارهای مغز انسان برمی گردد که خود دارای بحثهای دامنه داری است و اینکه بسیاری از جملات فارسی بر اساس عادت شکل گرفته اند نه براساس فرمول ساخت و با این وضعیت فرمول پذیری آن امکان ندارد

هرچند این خبر ساختگی نشانگر عمق ناراستی و دروغگویی مکتب پان​ترکیسم است ولی افسوس که این خبر دروغین را پان​ترکیستها در مکانهای مختلف گسترش میدهند.

نخست هر سندی باید مرجع درست داشته باشد. לדוגמה:

” کلیه ی اطلاعات زیراز موسسه ی ائی. ام. تی و آ. ام. تی که در اروپا و آمریکا واقع شده

چنین موسسه​ای EMT و AMT معنیشان چه هست؟ در هر مقاله علمی اگر فرنامی(اکرونمی) بکار رود اول آن فرنام را معرفی میکنند. این سازمانها در کجای آمریکا و اروپا واقع شدند؟ در چه زمانی چنین اطلاعاتی (البته دروغ پان​ترکیستها زیرا هیچ کسی که عقل داشته باشد سخنان پوچ پان​ترکیستانه نمیزند) را چاپ کردند؟ نام این موسسه چیست؟

چرا پان​ترکیستها این همه دروغ میگویند؟

پس این اولین دروغ مقاله است که نمیتواند حتی نام و نشان درست حسابی برای دروغهای خود بتراشد.

“19% کلمات انگلیسی از زبان ترکی گرفته شده است.

این یک دروغ است. بقدری سخیف است که نیاز به پاسخ ندارد! یعنی یکی از پنج لغت انگلیسی از ترکی است!

“- 92% کلمات فارسی از عربی و ترکی گرفته شده و مابقی بدون هیچ فرمولی تولید شده اند.

این هم یک دروغ شاخ​دار دیگر پان​ترکیستها است. برای نمونه اگر کسی به آثار مهم فارسی بنگرد از شاهنامه تا گرشاسپنامه تا دارابنامه تا مثنوی مولانا و دیوان حافظ و پنج گنج نظامی و تاریخ بلعمی و دانشنامه​ی علائی ابن سینا هرگز ادعای پوچ آنها را نمیبیند. در رابطه با واژگان وام​گرفته تازی و ترکی (که در رابطه با ترکی بسیار درصد آن کم است) بیشتر خواهیم نوشت. روشن هم نیست که منظور این افراد از “תורכי” چیست. زیرا زبانشناسان خانواده آلتایی را شناسایی کردند که زبانهای تورکیک (و نه زبان بلکه زبانها) در آن قرار دارند. از میان زبانهای تورکیک میتوان به زبان اویغوری و اوزبکی و یاکوتی و قرقیزی و کازاخی و زبانهای قفقچاق و اغوز قدیم و زبانهای مردم عثمانی و جغتایی اشاره کرد. البته در ایران اگر میگوییم زبان ترکی منظور زبان ترکی آذربایجان است که خارجیها به آن “אזארי” و “آذری تورکیک” و “آذربایجانی تورکیکمیگویند. اما در جهان علم منظورترکی استنابولی” است. پس اینها زمانیکه میگویند “תורכי” هیچ منظورشان روشن نیست و به دروغ نیز ادعا میکنند که زبان ایغوری و ترکی استانبولی یکی هست. در حالیکه زمانیکه سران مملکتهای تورکیک (اوزبکستان و ترکمنستان و آران/شروان و ترکیه و کازاخستان و قرقیزستان) گرد هم برای همایشهای سالانه جمع میشوند زبان روسی و انگلیسی را برای زبان مشترک و رابطه​ساز بکار میبرند. ما در اینجا فرض میکنیم نگارنده متن دروغین و از خودساخته منظورش ترکی استانبولی باشد زیرا زبان‌شناسان هرگز زبان ترکی استانبولی را با زبانی مانند ایغوری یکی نمی‌دانند.

” 39% کلمات ایتالیایی، 17% کلمات آلمانی و 9% کلمات فرانسوی از زبان ترکی گرفته شده است.
هرچند این خبر ساختگی نشانگر عمق ناراستی و دروغگویی در مکتب پان​ترکیسم است ولی افسوس که این خبر دروغین را پان​​ترکیستها ترویج میدهند. کدام انسان عاقلی میتواند چنین حرفهای پوچی از خود بتراشد و سپس آن را به جامعه ایرانی ارائه دهد! گویا زبان ایتالیایی که بازمانده زبان لاتین است و هیچ نفوذی از ترکی ندیده است را اینها هدف خوبی قرار دادند! زیرا کسی در ایران کم و بیش چیزی از این زبان نمی‌داند ولی جنس ایتالیایی مشهور است. تنها کافی است که به چند صفحه لغتنامه زبان ایتالیایی بنگریم تا دروغهای پان​ترکیستها آشکار شود.

“- 100% کلمات انگلیسی، آلمانی ، فرانسوی و ترکی دارای عمق ریخت شناسی هستند.
باز اینجا دروغنویسی آشکار است. ایشان ادعا میکنند که زبان “פרסיים” و “ערבית” فاقدعمق ریخت​شناسی “(منظورش روشن نیست از این ترکیبات) هستند ولی از طرف دیگر ادعا میکنند زبان ترکی دارایعمق ریخت​شناسی” זה! این متن پان​ترکیستها چون خودساخته و خودبافته و دروغ است ناسازگاری در آن دیده میشود.

“- משפטים טורקיים 2% הם יוצרים אי בהירות במשפט.(یعنی اگر یک خارجی زبان ترکی را از روی کتاب یاد بگیرد، پس از ورود به یک کشور ترک زبان مشکلی نخواهد داشت.)
– משפטים באנגלית חצי אחוז ומשפטים צרפתיים כמעט 1% הם מייצרים אי בהירות.
– משפטים פרסיים 67% הם מייצרים אי בהירות.(یعنی یک خارجی که فارسی را یاد گرفته، به سختی می تواند در ایران صحبت کرده و یا جملات فارسی را درک کند مگر آنکه مدت زیادی در همان جامعه مانده و به صورت تجربی یاد بگیرد ) که این برای یک زبان ضعف نسبتا بزرگی است.
– משפטים בערבית 8 למעלה 9% הם מייצרים אי בהירות.
– معکوس پذیری(ترجمه ی کامپیوتری) کلیه ی زبانها به جز زبانهای عربی و فارسی امکان پذیر بوده و برای عربی خطای موردی 45% و برای فارسی 100% است. یعنی زبان فارسی را نمی توان با فرمولهای زبان شناسی به زبان دیگری تبدیل کرد.

باز اینجا دروغها بیشتر آشکار میشود. زیرا زبانهای ترکی و نه زبان ترکی وجود دارد. کشورهایی وجود دارند که زبانهای آلتایی تورکیک را سخن میگویند و نه زبانی به نام “טורקיה”. زیرا زبان “טורקיה” بدون هیچ پسوند و پیشوند در علم زبانشناسی امروز به زبان ترکی استانبولی برمیگردد. و این زبان در واقع یک زبان جعل​شده با انبوه واژگان بدون ریشه میباشد. در پیوست مقاله نشان خواهیم داد که واژگان جعلی و بی‌ریشه تنها بخاطر تعصب نژادی در این زبان فراوانند. برخلاف ادعای پوچ پان​ترکیستها امروز ترجمه​گر برای همه زبانهای مهم جهان (و البته زبان فارسی) وجود دارد و در کل در تمامی این ترجمه​گرها حتی از فرانسه به انگلیسی و برعکس ابهام دارند. در واقع حتی در ترجمه معنایی بین دون زبان همیشه اندکی ابهام خواهد داشت و برای همین هرگز نمیتوان اشعار مولانا یا حافظ یا فردوسی یا شیکسپیر و میلتون و غیره را به زبانی ترجمه کرد. در کل ولی ساختن این آمارهای دروغین و آن نسبت دادن به یک سازمان دروغین دیگر نشانگر پریشان​گویی و عمق پست​فکری پیروان مکتب پان​ترکیسم است.

” השפה הטורקית הוצגה כיצירת מופת של השפה, הנעשית באמצעות נוסחאות מורכבות מאוד. גברת "ניקיטה היידן" היא מומחית ובלשנית גרמנית מפורסמת במכון האירופי ((יורו טום)) אמר: ” انسان در آن زمان قادر به تولید این زبان نبوده و موجودات فضایی این زبانم را خلق کرده و یا خداوند به پیامبران خود عالیترین کلام ارتباطی را داده است.

هرچی در اینترنت و گوگل گشتیم هیچ نام و نشانی زبانشناسی به این نام در دانشگاهی متعبر ندیدیم. اصولا یکمتخصص و زبانشناسامروزی چنین حرفهای خنده‌آوری و لاغی را نیمزند و ناچار مکتب دروغ​باف و دروغ​نویس پان​ترکیسم برای تلقین برتر بودنزبان و فرهنگ ترکانبه چنین دروغهایی چنگ می‌زند.

כל המידע שנשלח מהרדארים של העולם ל 3 הם שידרו שלטים באנגלית, צרפתית וטורקית.

اینجا نیز تاریخ​بافان دروغگاه پان​ترکیسم پریشان​گویی را به حد اعلا بردند. زیرا رادار کاربردش همان جستن یک هدف و سرعت آن است! بنابراین موج​هایی هم که ارسال میکند موج​​های الترومگنتیسی خاص برای جستن هدف است و نه موجهای آوایی که بخواهندعلایم پخشکنند! یعنی یک رادار که یک هواپیما را دنبال میکند برای آن هواپیما ترکی نمی‌فرستد!

“. اما زبان فارسی رتبه ی 261 را به خود اختصاص داده است آن هم نه به عنوان زبان، بلکه به عنوان لهجه که این زبان را با ساختاری که بتوان جمله سازی مفهومی ایجاد کند

چر​ت​گویی و دروغ​نویسی پیروان پان​ترکیستها در این متن خودساخته پان​ترکیسی بحدی رسیده است که زبان فارسی با تاریخ کهنش را میخواهند گویش زبان دیگری را به جهانیان بشناسانند. روشن نیست که کدام تازی​زبان این بیت را درمی​یابد:

בשמו של אלוהים

کزین اندیشه برتر برنگذرد

بنابراین یک اخبار دروغ جعل کردن، و سپس آن را به سازمانهای بی​نام و نشانمعتبرربط دادن، باز یک نمونه دیگر از دروغهای پان​ترکیستها است. یکیشان در مجله‌ی امید زنجان ادعا مکیند فارسی گویش 33‌مین تازی است و دیگری حالا ادعا میکند 261..

در نهایت در رابطه با این خبر دروغین اجازه بدهید این گونه بگوییم. به قول این مقاله: اگر ترکی نبود، یک پنجم زبان انگلیسی و دو پنجم زبان ایتالیایی حذف می‌شد!! ای کاش نگارنده‌ی این جملات جنون‌آسا، حداقل منبع و مرجع یکی از این تحقیقات گسترده‌ی اروپاییان را معرفی می‌کرد تا ما از خواندن این ادعای لطیف‌وار و بی‌پایه، این چنین درچار شگفتی و بی‌خردی باورهای پان​ترکیسم نمیشدیم!

בקשר הזה :

امید زنجان و زبان فارسی لهجه سی و سوم زبان عربی

דארי פרסיים שורשים ושקרי טורקים פאן

 

 

16 השב ל עמדת השפה הטורקית ושפות נוספות

 • hadi says:

  خوی اکه شما راست میگین کلمات ترکی را که در زبان فارسی هست را پیدا کنبد و بعد ادعا کنبد که دیکر زبانها از ترکی تشکیل نشده است
  به عنوان مثال من یکی از کلمات ترکی که در لهجه فارسی وجود دارد را برای شما عرض میکنم
  بشقاب = بش + فاب = ضرف خالی
  که همانند این کلمات بسیار در فارسی مشاهده میشود
  همه کلمات لهجه فارسی یا منشا عربی دارد یا ترکی

 • […] «دوقتور توحید ملکزاده دیلمقانی» در نوشته ای با عنوان «جایگاه زبان ترکی و سایر زبانها» که سایت دولتی ترکمنهای عراق (כירכוכ נטו ) و چندین وبسایت […]

 • پبام says:

  بدريخت ترين وبي ارزش ترين لهجه دنيا همين تركي است كه اصلا بشر نيازي به آن ندارد واگرپايه واصالت داشت چرا درتركيه به خط لاتين مينويسندچرا وقتي يك فيلم رابه زبان تركي ميشنوي از فيلم متنفرميشوي

 • پبام says:

  من از چندترك زبان شنيدم كه زبان تركي درسازمان ملل بعنوان زبان دوم جهان شناخته شده است وزبان فارسي اصلا غلط است وبدرد نمي خورد ولي زبان تركي خيلي قوي است . حالا اگر ترك زباني اين مطلب را ميخواند اين ادعارا بطور علمي ثابت كند وبگويد كه شما به زبان تركي چگونه ميفهميد وصحبت ميكنيد كه قوي ترازفارسي است كه فارسي با اين همه شاعرونويسنده و تاريخ حريف زبان شما نميشوند وتازه دانشمندان شما كجاهستند كه ما آنهارا نمي شناسيم ومعروف نيستند ودرطول تاريخ كجاست آن تاليفاتشان ودانشمندان آنها كجاهستند وچه كساني بودند كه ما آنها را نمي شناسيم چگونه است كه همه ترك زبان هاي تبريز تاليفاتشان فارسي است مثل رضا براهني وخيلي كسان ديگر حتما زباني قوي تر ازفارسي دانشمندان خودرامي طلبد كه خيلي عمق كاركرده باشد وخروجي خوبي هم داده باشند اگر راست ميگوئيد آنها را معرفي كنيد وگرنه اين زبان را ترك كنيد وازحافظه خود پاك كنيد كه بدرد نميخورد

  • arash says:

   golam u berin tarikhe dirine musegie azarbaijan ro bekhunin mifhmin gable in k alef baye arbio farsi nbud ma tu torki sher dashtim
   har tak take in jomelto ba dlilo manteg esbat karde

   • admin says:

    اینطور ادعا به درد همان بلاگهای پان ترکیستی می خورد ,آذرگشنسپ جای این مهملات نیست .
    زبان پارسی یک زبان چند هزار ساله است که چه کسی خوشش بیاید, چه نیاید از دوران باستان تا دوران اخیر آثار مکتوب از آن بجا مانده و قدیمی ترین اثر کلاسیک به زبان ترکی آذربایجانی در ایران سه سده بیشتر قدمت ندارد. اگر ادعایی آن هم به این بزرگی مطرح می شود باید به مرجع معتبر رفرنس بدهید اینکه در تاریخ دیرین آذربایجان نوشته ی محمد تقی زهتابی یا تاریخ موسیقی آذربایجان چه چیزی گفته شده اهمیتی ندارد فضای اینترنت پر شده از این گنده گوییهایی که پان ترکیستها منتشر می کنند

 • محمد says:

  دوست عزيز دراين كه زبان تركي كاملتر از فارسي است يا
  كلمات دخيل تركي در فارسي زياد است يا نه جاي خود ولي اينكه حداقل 50درصد فارسي چه در شعر چه در علم وعربي است مشخص است
  فقط جالب اينجاست كه افراد نالايق ن‍ژادپرستي مثل پروفسور حداد عادل! شروع كرده اند براي تغيير كلمات جديد وارده در فارسي مثل ايميل كلمات خنده داري مثل رايانامه!را جايگذين ميكنند تاديگر كلمه ي بيگانه در فارسي باقي نماند!!

 • ایدین says:

  من یک ترک زبان با لحجه آذری هستم
  شما که این همه از شاعر های خودتون دم میزنید و ما هم میشناسیم شما چقدر از شاعر های ترک زبان با لحجه های مختلف میشناسید.
  پس دم از شعر و شاعری فعلن نزنید که بحثش اینجا نیست جونکه نمیدونید.
  اگر جمعیت کشورهای ترک زبان جمع بشن با ترکهای ایران (ترکمن و آذری و …) با تمام فارس زبانهای دنیا اصلا می تونید حرفی بزنید.
  اخه خود ایرانم که هی دم میزنید فارس زبان نمیشه دید
  مثلا جنوب
  غرب یا شمال که میشه گلستان و طالش و اونطرفا
  حرفی برا گفتن ندارید
  دونبالش نگردید

 • بابک says:

  سلام دوستان با کنار گذاشتن تعصب و تفکر نزاد پرستی به کلمات زیر توجه کنید: (اتاقلاریمداکیلاردان) این کلمه یک کلمه ترکی است که به علت ریشه داری وپیوندی بودن از هم جدا نمی شود اگر بخواهیم آنرا به فارس تبدیل کنیم این کلمه به یک جمله تبدیل می شود نگاه کنید:(چیزهایی که در اتاق هایمان هست)که در این جمله اتاق یک کلمه ترکی می باشد که به معنی نشیمنگاه است یا محل نشستن. یا به کلمه دیگری توجه کنید(الولانیر)که اگر معنی کنیم به این جمله تبدیل می شود(آتش اوج میکیرد) که باز دو کلمه آتش و اوج ریشه ترکی دارند آتش یعنی بنداز و باز کن که در زمان قدیم همان طور که می دانیدآتش را از سابیدن سنگ به سنگ به وجود می آوردند و معنی این کلمه تصدیق بر این جریان است و کلمه اوج همخوانواده کلمه اوجا در ترکی به معنی بلند شدن است .وحالا بیایید باهم از میان متن نوشته شده کلماتی که ریشه عربی دارندرا درییاوریم:1.سلام 2.تعصب 3.تفکر4.کلمات 5.علت 6.جمله 7.معنی 8.تبدیل 9.تصدیق 10.جریان 11.میان 12.متن وغیره حالا خودتان اگر انصاف دارید قضاوت کنید ضمنا یادتان نرود عربی زبان مقدس و خدای زبانهاست

  • admin says:

   صرف وجود کلمات عربی در یک زبان آن را عربی نمی کند زبان انگلیسی هشتاد درصد لاتینی است و هیچکس هم آن را با لاتین اشتباه نمی گیرد این مسئله قبلا چند بار در این سایت و در بخش کامنتها توضیح داده شد و اما بهره گیری از کلمات خاص که در زبان دیگر معادلی نداشته نباشد هم لزوما امتیاز محسوب نمی شود در مقاله ی اصلی که پیوندش در بالای صفحه موجود است نمونه ای هم آورده شده

 • yashasn toork
  yashasn toork bayraghlari

 • جواد says:

  سلام
  اگه قصد شما تخریب زبان ترکیه که هیچ
  אתה Zbanyn הפרסי וטורקי, תורכי ואזרית איסטנבול אומרים מי שנתקלת במשהו Nmydvnyn איפה אחר?
  در ضمن اگه به تاریخ 2500 سالتون افتخار میکنین بهتره دقیق این تاریخو بخونین ببینی کیا حکومت کردن؟
  אני מקבל את Trksm הדברים האלה יסתדרו לאורך זמן ולא היה להם צד נלהב, אבל אם אני חייב לומר הפרסי Trkmv שני מילות Trkyv Farsyv עניי Zbvnsh כרישה. برا مثال من تو زبون مادریم کلماتی دارم که تو زبون فارسی برگردون نداره.
  شما تو کتاب زبان فارسی میگین جای هیچ کلمه عربی تو فارسی نیست در حالیکه بیشترش عربیه.
  شما که هیج اطلاعی از زبان ترکی ندارین نظر ندین خواهشا.
  در ضمن بیشتر شاعرای فارسی ترک بودن:نظامی خاقانی نسیمی شهریار اعتصامی ایرج میرزاو..
  ועדיף לזכור ששחריר מפורסם בזכות שירו ​​הטורקי היידר באבאי, לא המשוררים הפרסיים שלו..
  אני לא מתכוון להעליב את השפה הפרסית, אני רק אומר שאתה שלא יודע טורקית בבקשה אל תגיב. חצי מהמדינה הזאת היא טורקית(یا بازم میخواین بگین دروغه؟ برین سایت آمارو ببینین)

 • ارش says:

  شما میاین با این حرفا زبان ترکی رو تخریب کنین اگه از ترکی یه چیزی می فهمیدی بهت ثابت میکردم مثلا یک جمله انگلیسی بنویس اول به زبان فارسی ترجه کن بعد به ترکی که اون موقع متوجه میشی که 19% و یا بیشتر کلمات انگلیسی از ترکی گرفته شده و قبول میکنی که زبان ترکی جزو 5 زبان رسمی دنیاست که میون اونا سوم هست ولی زبان فارسی فکر نکنم زبان باشه بلکه یک لهجه بیش نیست من قصد توهین به زبان فارسی رو ندارم و فقط دونسته هامو گفتم که حقبقت داره و باید قبول کنین

  • admin says:

   هیچ کس نخواسته ترکی را تخریب کند اما در پاسخ به این اراجیف توقع همراهی نداشته باشید!

   زبان انگلیسی در حدود هشتاد درصد از واژگانش وام گرفته شده و شصت درصد از کل واژگانش و نود درصد واژگان فنی اش ,یونانی و لاتینی است پیشتر این موضوع چند بار در همین سایت مطرح شد. עשרים אחוזים מהשפה הטורקית אנגלית יכולה לתבוע את המילה האנגלית חמש היא מילה של תורכי
   http://dictionary.reference.com/help/faq/language/t16.html
   יהיה לומר בשפה האנגלית, כולל לטיני, תורכי וטורקי בתוספת עשרים אחוזים לשישים אחוזים עד שמונים אחוזים ממילים בלטיניות בהשאלה לשפה שאינו מקבלים כל שפוי השטויות האלה.

   برای نمونه این دو لغت در زبان انگلیسی که در زیرش نوشته شده از زبان پارسی آمده
   http://dictionary.reference.com/browse/khaki?o=100074
   http://dictionary.reference.com/browse/chador

   Origin:
   1605–15; < Hindi < Persian chaddar, chādur veil, sheet

   Origin:
   1855–60; < Urdu < Persian khākī dusty, equivalent to khāk dust + -ī suffix of appurtenance

   این هم یک لیست از واژگان پارسی در زبان انگلیسی

   http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_English_words_of_Persian_origin

   زبان انگلیسی به جز پارسی و لاتینی از زبانهای دیگری هم وام گرفته پس نتیجه می گیرم شما دروغ می گویید و بیست درصد انگلیسی از ترکی نیست و در مورد رتبه ی سومی ترکی!! در کدام مسابقه ترکی سومین زبان دنیا شده؟ و روی چه حساب جز پنج زبان رسمی جهان است؟
   پیش از هر چیز زبانی به نام زبان ترکی وجود ندارد که سوم یا پنجم یا صدم باشد. یک گروه زبان هست به نام گروه زبانهای ترکیک که زبان ترکی آذربایجانی و استانبولی هم جز آن هستند و یک زبان نیستند همانطور که یک گروه هم زبان داریم به نام زبانهای ایرانیک که زبان پارسی امروزی ما هم بخشی از آن است
   http://www.britannica.com/EBchecked/topic/609955/Turkic-languages
   http://www.britannica.com/EBchecked/topic/293577/Iranian-languages

   هیچکدام از زبانهای گروه زبانهای ترکیک ,زبان سوم یا پنجم یا دهم جهان نیست در مورد لهجه نبودن زبان فارسی هم که قومگرایان ادعا می کنند, قبلا به اندازه ی کافی در این پایگاه توضیح داده شد

   מסתבר שחלק לא קיבל שום דבר עם חמישים קילו דוקטורט מזויף וטוען שהסיבה הוא שבימים אלה ethnicism האופנה , לכל שפה שבטית ולזכות ביוקרה היא לא לשפר לפעם, זה יכול לעבוד, אבל רק בושה ושערורייה בסופו של הדבר אין לך שום תוצאה.

   לרוע המזל, אני מוחה כי אתר זה הוא מקרה מהערות הפאן תורכי רציני . پیشتر تصور می کردم اضافه کرذن بخش نظرات در این وبگاه به گسترش آگاهی و رفع سو تفاهم با قومگرایان کمک می کند اما فقط یک مشت جفنگیات است که پان ترکیستها مدام پشت سر هم تکرار می کنند بدون اینکه حتی به خودشان زحمت بدهند پاسخهای قبلی را بخوانند