אבן סינא וטורקים פאן

אבו עלי אבן סינא ותלמידו בהמניאר ותגובה לעיוות הפאן-טורקים

כתובת מקורית אבו עלי אבן סינא

يكي از قربانيان بزرگ پروژه‌ي تمدن‌خواری پان ‌تركيسم، دانشمند برجسته ایرانی ابو علی ابن سینا است. אמנם עד כה לא הצליחו ההיסטוריונים הפאן-טורקים להציג כל ראיה ומסמכים להוכחת טענתם כי המדען הזה הוא "ממוצא טורקי", אך מצד שני, כל כך ברור שהמדען הגדול הזה הוא איראני.. תגובה מלאה והולמת לAyranstyzan Dehkhoda מאוחר במילון שאנו קוראים אותו יחד.. اما پیش از خواندن آن، شایسته است که به یکی از شاگردان ابو علی سینا به نام بهمنیار پسر مرزبان اشاره نماییم. در جمهوری آران قفقاز (مرسوم به جمهوری آذربایجان) דת הזורואסטרית היא Bahmanyar המקור ללא כל ראיות או סיבה לחשוב ולהפסיק לשקר ולהשאיר אותו להציג תורכי. אמנם לא Bahmanyar הקווקז ארן ואיראן לאזרבייג'אן טורקית לא היו (و لازم به ذکر است که مردمان آذربایجان ایرانی تبار و زردشتی تبار هستند و تنها زبانشان از آغاز سلجوقیان تا اواخر صفویان به تدریج به ترکی تبدیل شد) אב ובנו, כמו גם גבול הזורואסטרית-איראני חילוץ Bhmyar היו כולם טהור. כאחד מהספרים שקוסמו הדוד אבו מנסור Bahmanyar B. בן בן בן ראשון Yzdyar מציג מגלה בבירור את המקור של משפחות אלה וZoroastrianism.

درباره بهمنیار و تبار زردشتی(و بنابراین غیراغوز و غیرترک وی) و ایرانی بودن وی مدخل لغتنامه دهخدا بسنده است.

دنباله ی این نوشته را بخوانید »

4 השב ל אבן סינא וטורקים פאן

 • shenkey says:

  ابن سینا،ترک باشد یا عرب،هر چه باشد فارس نیست.در ضمن تمامی آثار این دانشمند به زبان عربی نگاشته شده.

  • admin says:

   بر خلاف گفته ی شما تمامی آثار ابن سینا به عربی نیست مثلا دانشنامه علایی که به پارسی است.

   عربی نویسی هیچ کس را عرب نمی کند همانطور که نوشتن به زبان انگلیسی کسی را آمریکایی یا انگلیسی نمی کند. در مورد مولوی یا مثلا نظامی هم اگر به زبان آثارشان اشاره می شود به علت ارزش ادبی و موضوعیت خود زبان در نوشته است اما نوشته های پور سینا به هر زبانی که ترجمه شود همان اهمیت علمی را دارد چون اهمیت آن بر خلاف آثار شعرا به واسطه ی ارزش ادبی و زبان آن نیست.

   در پیرامون اصلیت پورسینا هم توضیح کافی در خود مقاله درج شده است.

 • אירני says:

  اصولا باید مسائل را از دید کلی تری بررسی کرد. זה חייב להיות טוב לתאריך שאחרי האינטרסים של גיאוגרפי, כלכלי, הבטחונית, חברתי, ההיסטוריה פוליטית, גזעית, אתנית, אזורית והצבאית של תרבות האנושית לפני אלף שנים, שתי המדינות היו מאוד זהירה כדי . מה שבטוח הוא שהאיסלאם חששות לפני ואחרי הכיבוש הרומי של יוון במערב על איראן חיל החלוץ היה התרבות העולמית.. איראן, המערב תמיד היה מכשול עמיד ביום הגעתו של אירופים להודו וסין.. לאחר כניסתו של האיסלאם וכוחה של איראן דהויה, מצא את עצמו במערב החדש, להחליף את תפקידו של כוח נגד איראן, היה. البته بدلیل اختلاط اسلام با تمدن ایران میتوان گفت که غرب خود را در برابر یک نیرویی یافت که علاوه برمشی دنیوی به یک بینش روحانی نیز مسلح شده بود که آن را از یک تمدن ایرانی صرف متمایز میساخت. במילים אחרות, איראן, ציביליזציה אסלאמית הייתה Roointan. הנה כי כן, את שמו של מסעי צלב בימי הביניים נגד מוסלמים השיק Thajmaty נועד בעצם בגלגול לאחור המוסלמים מהמערב שבו הם באופן מסורתי ידעו שזה הזמן של האימפריה הרומית. יש לציין, כי האימפריה הרומית הייתה שולטת בים התיכון כולו, שהוא עשה את אותו דבר בכל Kshmkshsh עם איראן היה הרבה יותר גדול. היום היריבה המערבית בעקבות את אותו החזון ואפילו מעצבן רחבי העולם נמצא בדרכם לעולם האיסלמי בכלל, ואיראן, שהוא Btvrakhs. הם לרומם את ישראל בירושלים את סל הפרח של השטחים רומי, ולכן העבודה של הידיים של המוסלמים במסעי הצלב לביצוע נשאר פתוחה. مرکز مهم دیگری که غرب دنبال آن است و جزء لاینفک روم باستان میداند، استامبول است. برای رسیدن به این هدف غرب نیازمند از میان برداشتن جهان اسلام است. این کار از ظهور امپراطوری عثمانی آغاز شده ولی از فکر تشکیل دولت اسرائیل بطور رسمی و شدید در دستور کار غرب قرار گرفته و بنظر من با ساخته و پرداخته کردن عملیات ۱۱ سپتامبر توسط عوامل خودشان کلید به انجام رسیدن آن به عنوان استراتژی اول آنها زده شد. این مسئله درست پس از فروپاشی شوروی که قسمت اعظم نیروی آنها رو صرف خودش کرده بود ،سرعتی خیره کننده بخود گرفت. نابودی جهان اسلام تنها با تضعیف آن یعنی با پاره پاره کردن کشورهای اسلامی میسر بود. برای این کار غرب با دو روش وارد میدان شد. اول ضعیف کردن کشورهای مقتدر اسلامی با ایجاد انقلاب و بعد با تجزیه آنها با ایجاد روح ناسیونالیسم در میان اقوام آنها. بهمین ترتیب بود که ایرانی که داشت میرفت تا ژاپن را به مبارزه بطلبد را با یک انقلاب از پای در آوردند و آن هم میسر نمیشد مگر با سوق دادن شاه به قانون شکنی و ظلم به ایرانی. پس از آن برای از نفس انداختن ایران و عراق جنگی بزرگ را بین این دو کشور براه انداختند ک نتیجه آن اشغال عراق و بدنام کردن ایران میان همسایگان آن در خارج و استقرار حکومتی قانون شکن و ضد انقلاب و ضد مردمی در داخل که نتیجه آن نفرت مردم از این حکومت و انزجار همسایه ها از آن بود. כגון יעד מדיניות בחפים מפשע ולשבור את המדינה בשל האדישות של הממשלות באזור.
  אז, עם האפשרות של יצירת רוח הפאן Turkism ולאומיות הפאן ערבי על ידי יצירת שלבים במערב על ידי הסוכנים המסורים שלו כדי להשיג את המטרות שלי ללכת. כתוצאה מההתמוטטות של המדינות הריבוניות שלהן למדינות קטנות הפכו לווין חלש יותר ולכן הם יכולים בקלות להשתלט גורלם.. חלק מבודד של אינדונזיה החל ועכשיו, סודאן היא על סף ההתמוטטות. عراق نیز کشوری است تقریبا تجزیه شده و الان بدنبال این هستند تا با ندانم کاریهای نابخردانه مشتی عقب افتاده در جمهوری اسلامی و تنی چند از باصطلاح روشن فکر خارج نشین با القای حکومت فدرالی در ایران به تجزیه ایران عزیز نیز جامعه عمل بپوشانند. غرب شطرنج بزرگ خود را آغاز کرده وآغاز آن حملات ۱۱ سپتامبر بود. حرکت بعدی آنها اشغال عراق و افغانستان و بعد مصادره حرکت ملل عرب در شمال آفریقا و خاورمیانه. כמו עדים במצרים ובתוניסיה עדיין בהגה כוח במערב במעורבות הישירה של לוב במבצע למעשה השקר וקדאפי מלוב והכלכלה שלה ולאפשר ליותר אנשים כדי להרוס. עם כניסתה של טורקיה לאירופה מתנגדות בעוז רק כדי לזרוק ובכך ליצור ארדואן עצמי כוזב צריך לקחת אותו לטעותו. شاهد هستیم که همین خودخواهی کاذب باعث شده که ترکیه با اسرائیل درگیر و در ناتو ساز مخالف بزند. من مطمئنم که اروپا همان بلایی راکه سر قبرس آورد سر ترکیه نیز خواهد آورد. بدینترتیب که با یک ترفند زیرکانه به بهانه ورود مرحله به مرحله ترکیه به اروپا با ورود تنها منطقه استامبول و قسمت اروپایی ترکیه به اتحادیه اروپا موافقت خواهد کرد که بدینترتیب استامبول را عملا از ترکیه جدا خواهد کرد و بعد با انجام یک رفراندوم این جداسازی را رسمی خواهد نمود. با این کار تضعیف ترکیه کلید خورده و کردستان از آن جدا خواهد شد. ایران را هم با اشاراتی که در بالا آوردم تجزیه و عملا چند کشور مقتدر اسلامی را در قالب خاورمیانه بزرگ از پای در خواهند آورد. در مورد ترکیه نباید فراموش کرد که اوباما بتازگی انگشت روی نسل کشی ارامنه گذاشته است . این یعنی بی مهری شدید به ترکیه. با به میان کشیدن مرگ بن لادن و انگشت اتهام بسوی پاکستان میتوان فهمید که فکر تجزیه پاکستان نیز در دستور کار قرار گرفته. بلوچستان و کشمیر میتوانند براحتی جدا شوند . در این میان هند میتواند عامل خوبی برای نیل به این هدف باشد.
  در پایان، مردم منطقه باید بدانند که آتش پشت در خانه آنهاست و هستی آنها را تهدید میکند. זה גם נהדר לדעת שמדינה ללא פירוט אתני של המועצות ומדינות יוגוסלביה, כפי שעושה השרת נכשל. מדינות אלו כרגע אין מנות ירחים ושכר אירופה, רוסיה וארה"ב רחמים הם היו חדים. این را نیز بدانند که اگر تجزیه کار ساز بود کشورهای اروپایی با این همه اختلاف زبانی و فرهنگی و نژادی و اجتماعی بدور هم جمع نمیشدند.

 • […] شخصیتهایی که یکباره ترک شدند می توان به بابک خرمدین , ابن سینا ,مولوی , צבאי, بیرونی ,زرتشت و حتی رستم !! اشاره کرد و از […]